Pinterest

Facebook

Google+

MySpace

Stumbleupon

Twitter

Delicious

Meble sosnowe

Drewno sosnowe to miękkie drewno, łatwe w obróbce, którego kształt słojów, zapach i estetyka gwarantują wyroby meblowe na najwyższym poziomie jakościowym. Cena mebli drewnianych jest obecnie porównywalna
z cenami mebli wiórowych (płyta MDF) a ich trwałość
i wytrzymałość jest nieporównywalnie większa.

Meble dwukolorowe

Obecnie coraz większą popularność zyskują meble barwione w dwóch kolorach. Zwykle wieniec górny
i dolny malowany jest na ciemniejszy kolor o wysokim kontraście natomiast pozostała część mebla pokrywana jest kolorem białym lub innym jasnym odcieniem dostępnym w naszej palecie barw.

Materace do łóżek

Współpracujemy z firmą M&K Koło foam, która jest największym polskim producentem materacy lateksowych, piankowych oraz sprężynowych. Do naszych łóżek szczególnie polecamy materace Koło foam ze względu na najwyższą jakość wykonania, nowoczesne technologie produkcji, które w rezultacie gwarantują komfortowy i głęboki sen. O materacach firmy M&K Koło foam można przeczytać na blogach: materace24.com.pl - blog poświęcony materacom lateksowym oraz mkfoam24.pl - blog o materacach Koło foam.

Strona głównaDrewno drzew liściastych - cechy i zastosowanie cz.2

Drewno drzew liściastych - cechy i zastosowanie cz.2

Buk


Drewno rozpierzchło naczyniowe krajowych gatunków jest przeważnie rzadziej stosowane od pierścieniowo naczyniowego. Wynika to z niższej trwałości tego surowca, spowodowanej brakiem twardzieli. Najprawdopodobniej drzewa te przybyły do nas z cieplejszych terenów. Ze względu na dobre właściwości mechaniczne, surowiec ten głównie przeznaczony jest na narzędzia (dobrze pochłaniają wibracje powstające podczas użytkowania narzędzi).

 

 

Drewno drzew rozpierzchło naczyniowych.

 

Buk (Fagus L)

Jest zaliczany do grupy bukowatych, do której należy około 10 gatunków. W Polsce występuje tylko buk zwyczajny (Fagus sylvatica L) jest to nasz gatunek typowy. Występuje on głównie w strefie umiarkowanej półkuli północnej. Jest to główny przedstawiciel rodzaju drzew rozpierzchło naczyniowych. Drzewostany bukowe sięgają w tatrach do ponad 1200 m.n.p.m. Wysokość drzewa dochodzi do 40m.

Cechy rozpoznawcze.

Jest to drewno beztwardzielowe, białe o odcieniu lekko różowym. Cechą charakterystyczną jest występowanie fałszywej twardzieli o szarobrunatnym zabarwieniu. Słoje roczne i promienie rdzeniowe są wyraźne. Cechą charakterystyczną jest cętkowanie promieniami rdzeniowymi i wtórnymi na przekroju wzdłuż włókien.

Cechy techniczne.

Drewno charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami mechanicznymi lecz skłonne jest do paczenia się i pękania. Jest to gatunek ciężki, twardy i łupliwy. Jest bardzo trudny w obróbce skrawaniem ale za to podatny obróbce hydrotermicznej i plastycznej. Przyjmuje dobrze barwniki oraz materiały powłokowe.

Zastosowanie.

Głównie jako drewno narzędziowe, drewno warstwowe i prasowane oraz jako materiał tarty. Można spotkać zastosowanie tego drewna w lignofolu i lignostonie.

Zastosowanie specjalistyczne.

Ze względu na swoje specyficzne właściwości głównie stosuje się go w produkcji kształtek warstwowych (np. kształtki krzeseł, oparć, mebli) bardzo dobrze nadaje się do produkcji mebli giętych, stosuje się go w produkcji obłogów, oklein i sklejki. Wykorzystuje się go do produkcji deszczułki posadzkowej oraz galanterii drzewnej itd.

 

Grab (Carpinus L.)

Jest to drzewo z rodziny brzozowatych. Występuje około 25 gatunków. Drzewo to głównie zamieszkuje Azję wschodnią i Amerykę północną. Dla Polskiego klimatu gatunkiem typowym jest Carpinus betulus L. Drewno z tego drzewa niekiedy może być biologicznie aktywne. Może powodować podrażnienia skóry i stany zapalne.

Cechy rozpoznawcze.

Jest drewnem beztwardzielowym, z odcieniem szarobiałym. Słoje roczne są niewyraźne, promienie rdzeniowe na przekroju poprzecznym są widoczne. Niekiedy występuje fałszywa twardziel o zabarwieniu szarobrunatnym.

Cechy techniczne.

Drewno to jest bardzo ciężkie, twarde i trudne w obróbce skrawaniem oraz trudno łupliwe ale charakteryzuje się dobrymi właściwościami mechanicznymi. Podczas obróbki skrawaniem łatwo dochodzi do odprysków i wyrwania włókien, nie nadaje się do skrawania obwodowego.

Zastosowanie.

Jest to dobre drewno narzędziowe. Stosuje się je także jako drewno w rdzeniach generatorów. Wytwarza się też z niego materiały tarte. Za dawnych czasów produkowało się z niego kołki i szenkle a w młynach stosowano to drewno w budowie kół zębatych.

Zastosowanie specjalistyczne.

Stosuje się je w produkcji półfabrykatów do wyrobu części maszyn, deszczułki posadzkowej i galanterii drzewnej.

 

Olcha-Olsza (Alnus Mill)

Jest to drewno z rodziny brzozowatych, do której należy około 37 gatunków z czego 3 występują w Polsce. W kraju mamy do czynienia z olchą czarną (Alnus glutinosa Gaertn), olchą szarą (Alnus incana) i olchą pomarszczoną (Alnus rugosa). Drewno z tego drzewa niekiedy może być biologicznie aktywne. Może powodować podrażnienia skóry i stany zapalne. Drewno to ma możliwość pochłaniania wolnego azotu z atmosfery.

Cechy rozpoznawcze.

Jest to drewno beztwardzielowe o białym zabarwieniu. Drewno czerwienieje po ścięciu. Słoje roczne są trudno dostrzegalne. W drewnie może niekiedy występować fałszywa twardziel w odcieniu szarobrunatnym. Cechą bardzo charakterystyczną tego drewna są liczne czerwone plamki rdzeniowe w kolorze brunatnym.

Cechy techniczne.

Jest to gatunek drewna lekkiego, miękkiego, dosyć łupliwego ale o dobrych właściwościach mechanicznych. Drewno to jest trwałe w wodzie i na wolnym powietrzu. Dobrze przyjmuje barwniki i materiały kryjące.

Zastosowanie.

Drewno to głównie stosuje się do produkcji materiałów tartych i skrawanych.

Zastosowanie specjalistyczne.

Głównie stosuje się je na okładziny ołówków, przybory kreślarskie, modele odlewnicze, obłogi i do produkcji sklejki.

 

Brzoza (Betula L.)

Należy do rodziny brzozowatych, w której jest ponad 120 gatunków. Jest to drzewo bardzo charakterystyczne. W Polsce występuje siedem gatunków tego drzewa, między innymi brzoza brodawkowata, karłowata, niska, ojcowska itd. Jest to gatunek, który występuje w całej europie oprócz
Hiszpanii, Grecji i północnych Włoszech. W Alpach brzozy rosną nawet na wysokości 200m.n.p.m.

Cechy rozpoznawcze.

Drewno beztwardzielowe, białe o złocistym odcieniu. Słoje roczne są niewyraźne i występują liczne plamki rdzeniowe. Szybkie rozpoznanie można dokonać poprzez nawilżenie poprzecznego przekroju. Wtedy zauważy się charakterystyczny „śnieżek” bądź kaszkę.

Cechy techniczne.

Jest to drewno średnio ciężkie o dobrych właściwościach mechanicznych. Jest ono także średnio twarde i łupliwe. Dobrze się poddaje obróbce skrawaniem oraz obróbce plastycznej. Dobrze przyjmuje barwniki, farby i lakiery.

Zastosowanie.

Drewno to stosuje się w produkcji materiałów tartych i skrawanych.

Zastosowanie specjalistyczne.

Przeznaczenie tego drewna jest podobne jak bukowego ale również do produkcji mebli szkieletowych, doklejek do płyt i sklejka ogólnego przeznaczenia.

Przedstawiłem główne gatunki drewna występujące w drzewnictwie. W branży także stosuje się topolę (popularnie nazywaną Paplą - spolszczenie z łaciny) przeważnie w produkcji zapałek i w przemyśle celulozowo - papierniczym, jawor i klon w rzeźbiarstwie i w konstrukcjach szkieletowych, lipę w modelarstwie i snycerstwie(rodzaj rzeźbiarstwa ) oraz gruszę głównie w snycerstwie i produkcji mebli stylizowanych.

 

Krzysztof Jasiński

Autor: Krzysztof Jasiński

O autorze: Krzysztof Jasiński jest specjalistą w dziedzinie mebli woskowanych. Współpracuje z firmą Made of Wood Group.

Dołącz do Krzysztofa Jasińskiego na Google+

Strona: http://www.zrobionezdrewna.pl/kolekcja-hacienda

Artykuły

Kolekcja Roma

Kolekcja Roma

Meble drewniane to zapach naturalnego drewna, komfort użytkowania, estetyczny wygląd
i ponadczasowy charakter. Kolekcja Roma jest zwykle barwiona w dwóch odcieniach, meble mogą być lakierowane lub woskowane w dwóch dowolnie wybranych przez klienta kolorach. Kolekcja Roma to nasza nowa kolekcja, która zyskuje coraz szersze grono wielbicieli.

Meble woskowane

Meble z litego drewna sosnowego w stylu rustykalnym. Meble postarzane, szafy, komody, łóżka, kredensy w stylu retro. Polecamy i zapraszamy na stronę: www.meblehacienda.com.pl
Hacienda meble

Kto jest on-line

Odwiedza nas 6 gości oraz 0 użytkowników.