Pinterest

Facebook

Google+

MySpace

Stumbleupon

Twitter

Delicious

Meble sosnowe

Drewno sosnowe to miękkie drewno, łatwe w obróbce, którego kształt słojów, zapach i estetyka gwarantują wyroby meblowe na najwyższym poziomie jakościowym. Cena mebli drewnianych jest obecnie porównywalna
z cenami mebli wiórowych (płyta MDF) a ich trwałość
i wytrzymałość jest nieporównywalnie większa.

Meble dwukolorowe

Obecnie coraz większą popularność zyskują meble barwione w dwóch kolorach. Zwykle wieniec górny
i dolny malowany jest na ciemniejszy kolor o wysokim kontraście natomiast pozostała część mebla pokrywana jest kolorem białym lub innym jasnym odcieniem dostępnym w naszej palecie barw.

Materace do łóżek

Współpracujemy z firmą M&K Koło foam, która jest największym polskim producentem materacy lateksowych, piankowych oraz sprężynowych. Do naszych łóżek szczególnie polecamy materace Koło foam ze względu na najwyższą jakość wykonania, nowoczesne technologie produkcji, które w rezultacie gwarantują komfortowy i głęboki sen. O materacach firmy M&K Koło foam można przeczytać na blogach: materace24.com.pl - blog poświęcony materacom lateksowym oraz mkfoam24.pl - blog o materacach Koło foam.

Strona głównaSuszenie drewna

Suszenie drewna

 

TarcicaDo produkcji naszych mebli wykorzystujemy wyłącznie drewno suszone. Aby drzwi i szuflady oraz połączenia filunków nie ulegały deformacjom i zmianom rozmiaru wilgotność drewna musi zostać doprowadzona do poziomu 12-15% a nawet mniejszej. Źle wysuszone drewno może doprowadzić do późniejszych problemów w użytkowaniu mebli. Dlatego dokładamy wszelkich starań aby meble sosnowe, które produkujemy były najwyższej jakości a każdy klient był zadowolony z naszych mebli drewnianych.

 Miejsce suszenia.

Suche i mało wilgotne powietrze wymaga również suchego podłoża. Aby uzyskać taki stan rzeczy można posypać podłoże tłuszczem lub żwirem. Powierzchnie betonowe należy wykonać z lekkim spadkiem aby woda mogła spływać. Należy również zwrócić uwagę na składowanie odpadów drewnianych w bliskim sąsiedztwie sezonowej suszarni, ponieważ stanowią one pożywkę dla grzybów a tym samym mogą stanowić zagrożenie dla drewna suszonego. Na kierunku wiatru nie może być przeszkód w postaci ścian budynków, płotów. Stos tarcicy umieszcza się na podbudowie o wysokości ok. 50cm. Podbudowa stosu tarcicy (sztapla) musi być dokładnie wypoziomowana.

 Jakie warunki są odpowiednie do suszenia drewna?

Drewno jest materiałem, którego wilgotność dąży do równowagi z wilgotnością otoczenia tzn. powietrza, w którym się znajduje. Suszenie powinno się odbywać w określonych warunkach:

  • powietrze musi mieć niską wilgotność względną,

  • podniesiona temperatura powietrza,

  • odpowiednia cyrkulacja powietrza.

Drewno można suszyć na wolnym powietrzu tzw. sezonowanie drewna a następnie w specjalistycznych suszarniach uzyskując w ten sposób docelową wilgotność.

Ochrona sztapli przed warunkami atmosferycznymi.

Zbyt szybko schnące drewno może popękać a tym samym nie będzie się nadawało do dalszej obróbki. Dlatego nie wolno umieszczać go w miejscu bezpośrednio nasłonecznionym. Z kolei deszcz sprzyja pochłanianiu przez drewno zbędnej wilgoci. Najlepszym miejscem do składowania drewna jest otwarta hala, która zapewnia optymalne warunki do sezonowania drewna.

Listwy pomiędzy warstwami desek.

Przekładki zapewniają swobodny przepływ powietrza pomiędzy suszonymi deskami. Im listwy są grubsze tym odstępy między deskami są większe a tym samym cyrkulacja powietrza ulega poprawie. Listwy mają średnią grubość 30cm. Za szerokie przekładki utrudniają suszenie natomiast zbyt wąskie mogłyby spowodować odciski na suszonym drewnie a tym samym ślady na elementach blatów, drzwi czy szuflad mebli sosnowych.

Specjalistyczne suszarnie.

Czas suszenia na wolnym powietrzu dla poszczególnych gatunków drewna.

Gatunek drewna

Czas suszenia (dni)

sosna

świerk

mahoń

klon

jesion

buk

orzech włoski

dąb

60 – 200

90 – 200

60 – 150

50 – 200

60 – 200

70 – 200

70 – 200

100 – 300

Podany czas suszenia jest podany dla końcowej wilgotności 20%. Jednak końcową obróbkę drewna można rozpocząć dopiero po osiągnięciu wilgotności na poziomie 10%. Taką wilgotność można uzyskać wyłącznie przy użyciu specjalistycznych urządzeń.

 Cyrkulacja powietrza w suszarce.Tarcica

Świeże powietrze zostaje wtłoczone do suszarki, które następnie miesza się z powietrzem już ogrzanym i swobodnie przepływa przez stos ogrzanego powietrza. Drewno które jest jeszcze wilgotne, dąży do równowagi higroskopijnej z otoczeniem i oddaje nadmiar wilgoci do przepływającego powietrza. Dysze suszarki rozpylają parę wodną dostosowując warunki i szybkość suszenia do gatunku drewna. Jest to konieczne ze względu na fakt, iż zewnętrzne partie drewna wysychają szybciej niż te znajdujące się wewnątrz stosu. Czujniki na bieżąco kontrolują wilgotność drewna. Jest to proces w pełni zautomatyzowany
i nie wymaga interwencji osoby z zewnątrz. Cały przebieg suszenia jest wykonywany według programu komputerowego ustawionego dla konkretnej partii tarcicy.

Szybkość suszenia jest zmaksymalizowana i jest odpowiednia dla danego gatunku drewna dzięki czemu na powierzchni drewna nie powstają żadne pęknięcia a meble nie będą się nigdy rozsychać.

Suszenie kondensacyjne i próżniowe.

Wilgotne powietrze kierowane jest do urządzenia osuszającego gdzie para wodna ulega skropleniu a następnie osuszone wraca do suszarni gdzie odbiera nadmiar wilgoci od drewna.

Z kolei suszenie próżniowe polega na umieszczeniu drewna w komorach próżniowych gdzie para wodna szybciej opuszcza drewno.

Podsumowanie.

Pęknięcia, które mogą powstać przy zbyt szybkim suszeniu są nieodwracalnym procesem. Dlatego nie pozwalamy na taki stan rzeczy a nasze meble są wykonywane wyłącznie z optymalnie wysuszonego i dobranego drewna. Zapraszamy do sklepu z meblami drewnianymi i zapoznania się z naszą pełną ofertą.

Polecam też artykuły na blogu meblebukowe24.pl.

TAGI:
suszenie drewna, tarcica, meble z drewna litego, szafy drewniane, meble drewniane, komody sosnowe, łóżka sosnowe, suszenie tarcicy, suszarnie drewna


Piotr Morawski

Autor: Piotr Morawski

O autorze: Piotr Morawski pracuje w firmie Made of Wood Group. Jest webmasterem i specjalistą od marketingu internetowego. Specjalizuje się także w technologii produkcji mebli drewnianych oraz posiada szeroką wiedzę o materacach firmy M&K Koło foam.

Dołącz do Piotra Morawskiego na Google+

Strona: www.zrobionezdrewna.pl

Artykuły

Kolekcja Roma

Kolekcja Roma

Meble drewniane to zapach naturalnego drewna, komfort użytkowania, estetyczny wygląd
i ponadczasowy charakter. Kolekcja Roma jest zwykle barwiona w dwóch odcieniach, meble mogą być lakierowane lub woskowane w dwóch dowolnie wybranych przez klienta kolorach. Kolekcja Roma to nasza nowa kolekcja, która zyskuje coraz szersze grono wielbicieli.

Kto jest on-line

Odwiedza nas 1 gość oraz 0 użytkowników.