Pinterest

Facebook

Google+

MySpace

Stumbleupon

Twitter

Delicious

Meble sosnowe

Drewno sosnowe to miękkie drewno, łatwe w obróbce, którego kształt słojów, zapach i estetyka gwarantują wyroby meblowe na najwyższym poziomie jakościowym. Cena mebli drewnianych jest obecnie porównywalna
z cenami mebli wiórowych (płyta MDF) a ich trwałość
i wytrzymałość jest nieporównywalnie większa.

Meble dwukolorowe

Obecnie coraz większą popularność zyskują meble barwione w dwóch kolorach. Zwykle wieniec górny
i dolny malowany jest na ciemniejszy kolor o wysokim kontraście natomiast pozostała część mebla pokrywana jest kolorem białym lub innym jasnym odcieniem dostępnym w naszej palecie barw.

Materace do łóżek

Współpracujemy z firmą M&K Koło foam, która jest największym polskim producentem materacy lateksowych, piankowych oraz sprężynowych. Do naszych łóżek szczególnie polecamy materace Koło foam ze względu na najwyższą jakość wykonania, nowoczesne technologie produkcji, które w rezultacie gwarantują komfortowy i głęboki sen. O materacach firmy M&K Koło foam można przeczytać na blogach: materace24.com.pl - blog poświęcony materacom lateksowym oraz mkfoam24.pl - blog o materacach Koło foam.

Strona głównaSinizna drewna – jak uchronić meble?

Sinizna drewna – jak uchronić meble?

 Sztaple drewna

W Internecie roi się od wszelkich mitów dotyczących praktycznie każdej dziedziny życia. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku sinizny drewna. Na forach można znaleźć informacje, które mówią, że drewno skażone sinizną nadają się tylko na opał lub, że takie drewno jest mocno osłabione konstrukcyjnie. Oczywiście nie ma w tych twierdzeniach ani odrobiny prawdy. Internetowi specjaliści, kryjąc się pod maską pozornej anonimowości, piszą co myśl na klawiaturę przyniesie – niestety nie weryfikują przy tym swoich pomysłów, idei i przemyśleń. A szkoda, bo wprowadzają zamęt, który zamiast pomagać – szkodzi. Oznacza to, że domorośli internetowi doradcy czynią więcej złego niż dobrego, mimo że prawdopodobnie mają dobre chęci. Niemniej jednak, niektórzy to zwykłe internetowe trolle, żywiące się możliwością wprowadzenia człowieka w błąd lub rozpętania bezsensownej dyskusji.

Sinizna drewna – czym jest?

Sinizna drewna, zwana również barwicą drewna jest jedną z wad drewna z grupy zabarwień. Zjawisko to objawia się zmianą koloru drewna (konkretniej bielu, bardzo rzadko pojawia się również w strefie twardzieli – jedynie wtedy, gdy nie została ona jeszcze do końca ukształtowana) na kolory od niebieskawego, przez szary i siny, aż po zielono-czarny. Zmiany zabarwienia powodowane są grzybami z gatunku workowców (Ascomycetes) i grzybów niedoskonałych (Deuteromycetes) – te drugie powoduję „jedynie” siniznę pleśniową, która barwi drewno tylko powierzchniowo i znika przy struganiu drewna lub szlifowaniu. Wyróżnia się dwa rodzaje sinizny:

  • siniznę pierwotną – która rozwija się przed procesem suszenia drewna;

  • siniznę wtórną – pojawiającą się po suszeniu lub dopiero w trakcie eksploatacji drewna.

Sinizna nie powoduje znacznego obniżenia właściwości mechanicznych drewna. Jeśli drewno zostaje skażone barwicą, bardzo spada jego wartość estetyczna, a tym samym rynkowa – odpada bowiem możliwość wykorzystania takiego drewna wszędzie tam, gdzie widoczna będzie faktura drewna (np. meble, które nie będą pokryte farbą kryjącą; stolarka okienna i drzwiowa z przeznaczeniem do przezroczystego wykończenia).

Czynniki sprzyjające sinieniu drewna

Zarodniki grzybów atakują odsłoniętą (przez usunięcie kory lub zranienie) biel drewna, ale również świeżą tarcicę, drewno okrągłe czy nawet konstrukcyjne. Zarodniki mogą przenosić również korniki. Problemem może wyniknąć również z powodu niewłaściwego składowania drewna. Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na rozwój barwicy drewna jest wilgotność. Grzyby powodujące sinienie drewna najoptymalniej rozwijają się przy wilgotności wewnętrznej drewna rzędu 20-80%. Spadek wilgotności do poziomu mniejszego niż 20% powoduje zabezpieczanie drewna, ponieważ środowisko takie jest zbyt suche dla rozwijania się grzybów. Analogicznie sytuacja ma się w przypadku wilgotności wyższej niż 80% - tutaj z kolei wilgotność jest zbyt wysoka i grzyby również nie będą się rozwijać.

Kolejnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi sinizny jest temperatura. W tym przypadku mowa o temperaturach oscylujących w okolicy 20-25°C. Wszystko zależy jednak od rodzaju grzyba, ponieważ np. Discula pinicola może rozwijać się w niskich temperaturach: nawet przy -4°C.

Niektóre gatunki drzew są bardziej podatne na sinienie niż inne, tyczy się to zwłaszcza sosny wejmutki (Pinus strobus).

W jaki sposób zapobiegać sinieniu drewna?

Istnieje kilka sposobów, które pozwalają na zapobieganie pojawianiu się barwicy drewna. Pierwszym z nich jest utrzymywanie wysokiej (ponad 80%) wilgotności, poprzez zanurzanie drewna w zbiornikach wodnych lub ciągłe opryskiwanie ich wodą. Drugim sposobem jest szybkie wysuszenie drewna do poziomu wilgotności mniejszego niż 20% (np. w suszarni, ale może to być także odpowiednie sztaplowanie tarcicy i stosowanie przekładek, które nie są skażone sinizną). Można również skrócić do minimum czas między ścięciem drewna a jego obróbką. Istnieją również środki, które stosuje się profilaktycznie (pasty, ciecze grzybobójcze) lub w celu maskowania i wybielenia sinizny. Stosuje się również kąpiele chemiczne w roztworach fungicydów.

Najważniejsza jest profilaktyka. Dbając o drewno sprawiamy, że zachowuje ono wszystkie swoje zalety mechaniczne, ale także walory estetyczne, które są niemniej ważne, szczególnie jeśli chodzi o wykorzystanie drewna do produkcji mebli drewnianych.

 

Kuba Srebrzyński

Autor: Kuba Srebrzyński

Dołącz do Kuby Srebrzyńskiego na Google+

Strona: www.zrobionezdrewna.pl

Artykuły

Kolekcja Roma

Kolekcja Roma

Meble drewniane to zapach naturalnego drewna, komfort użytkowania, estetyczny wygląd
i ponadczasowy charakter. Kolekcja Roma jest zwykle barwiona w dwóch odcieniach, meble mogą być lakierowane lub woskowane w dwóch dowolnie wybranych przez klienta kolorach. Kolekcja Roma to nasza nowa kolekcja, która zyskuje coraz szersze grono wielbicieli.

Kto jest on-line

Odwiedza nas 3 gości oraz 0 użytkowników.