Od dobrych kilku lat Polska znajduje się w czołówce najważniejszych dostawców mebli z całego świata. Wyprzedza nas tylko kilka krajów, m.in. USA, Chiny i Niemcy. Aż 90% polskich mebli trafia na eksport – jest to ogromna liczba, ale wskazuje na jakość polskich mebli. Widać, że nasze produkty są cenione na całym świecie, w przeciwnym wypadku nigdy nie osiągnęlibyśmy tak wspaniałych rezultatów. Duża część tych mebli pochodzi z Małopolskiego Zagłębia Meblowego. Dlaczego małopolskie meble są tak chętnie wybieranymi przez klientów – zarówno lokalnych, jak i spoza granic kraju – produktami? Można się tego dowiedzieć, czytając dalszą część artykułu.
Garść historii
Nie wszyscy wiedzą, że historia polskiego stolarstwa rozpoczęła się właśnie w Małopolsce, a konkretniej w Krakowie. Początki branży stolarskiej sięgają drugiej połowy XV wieku (1489 rok). Wtedy to w ówczesnej stolicy kraju powstał pierwszy cech stolarski. Umożliwił on kształcenie fachowców w swojej dziedzinie. Wydarzenie to zapoczątkowało produkowanie mebli na większą skalę, oczywiście ze średniowiecznymi ograniczeniami, które jednak wraz z postępem technologicznym coraz bardziej się zacierały, a do mieszkańców, wśród których wzrastał popyt na meble, trafiało więcej produktów. Dlatego Małopolskę można uznać za kolebkę polskiego, fachowego i nowoczesnego stolarstwa. O fakcie, że pierwszy cech w Polsce pojawił się w stolicy nie przesądziła funkcja, jaką to miasto spełniało. Wiązało się to z dostępnością drewna, którego w małopolskiem było pod dostatkiem.
W przeciwieństwie do terenów uprawnych, którym nie sprzyjało górzyste ukształtowanie terenu. W związku z tym, dostosowano naturalne dobro, jakim jest drewno, do jednej z funkcji, którą pełni do dnia dzisiejszego – produkcji mebli. Umiejętność do przystosowania się do panujących warunków i możliwości, które dawało drewno, sprawiło, że mieszkańcy zapewnili rozkwit przemysłu drzewnego w Małopolsce. Historia ta trwa już ponad 500 lat
i nie zapowiada się na to, by fakt ten miał ulec zmianie. Małopolanie tworzą wspaniałe meble, kieruje nimi nie tylko doświadczenie zdobyte na przestrzeni wieków, ale także tradycja, która często przekazywana jest w rodzinie, z pokolenia na pokolenie – dzięki czemu jest pielęgnowana i nie zostanie zapomniana.
Charakterystyka małopolskich mebli
Każdy klient kieruje się indywidualnymi potrzebami, które przekładają się na cechy priorytetowe pożądanych mebli. Jednak kilka z nich zawsze znajduje się w ścisłej czołówce. Do takich cech z pewnością możemy zaliczyć: trwałość, wytrzymałość, funkcjonalność i walory estetyczne – są one istną kwintesencją mebli. Małopolscy producenci dokładają wszelkich starań, by stanąć na wysokości zadania i dostarczać swoim klientom jedynie produkty najwyższej jakości. Dzięki temu osiąga się niemal stuprocentową gwarancję zadowolenia. Duża część mebli wykonywana jest z naturalnego skarbu gór, jakim jest drewno. Ten surowiec po prostu idealnie nadaje się do produkcji mebli – jest wytrzymały na różnego typu uszkodzenia; jest trwały – meble z niego wykonane służą przez wiele lat; jest stosunkowo łatwy w obróbce, dzięki czemu można sprawić, by powstały mebel spełniał wszystkie wymagane funkcje; jest również piękny, co zapewnione jest przez naturalność i oryginalny układ słojów. Wykorzystanie go do tworzenia mebli sprawia, że małopolskie produkty są prawdziwymi drewnianymi cudami.
Ludzie i maszyny
Cechą, która podkreśla jakość wykonywanych w Małopolsce mebli jest koegzystencja ludzi i maszyn. Nowoczesny sprzęt wykorzystywany przy produkcji mebli obsługiwany jest przez wykształconych i doświadczonych fachowców. To właśnie oni czuwają nad odpowiednią obróbką drewna, które w końcu może trafić do domów i mieszkań ludzi z całego globu. Małopolscy stolarze i meblarze to ludzie z pasją, ludzie którzy autentycznie kochają drewno i to co z niego wytwarzają. Jeśli połączy się to z tradycją i doświadczeniem, można być zupełnie pewnym, że postawienie na małopolskich producentów jest strzałem w dziesiątkę, ponieważ otrzymamy to czego oczekujemy – wspaniałe meble, które będą służyć i ozdabiać wnętrze przez wiele, wiele lat.